Тема. Трагікомедія І.Карпенка-Карого «Мартин Боруля», історія написання. Дворянство як міф про краще життя.

Мета: ознайомитися зі змістом твору, основними композиційно-сюжетними елементами; розвивати навички і вміння ідейно-художнього аналізу драматичного твору; виховувати любов до сценічного мистецтва, усвідомлення важливості життєвої позиції кожного як громадянина.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань(особистісно зорієнтований).

Теоретико-літературні поняття: комедія, трагікомедія.

Літературно-мистецькі зв’язки: комедія Ж.-Б.Мольєра «Міщанин-щляхтич», давня сатира «Доказательства Хама Даніеля Кукси потомственні».

Обладнання: портрет І.Карпенка-Карого, текст п’єси, фотоілюстрації до неї. 

Форми, прийоми, методи роботи: робота з таблицею, «Гронування», літературний диктант, учнівські повідомлення, створення опорного конспекту, «Чиста дошка», взаємооцінювання.

Перебіг уроку

І.Організаційний етап

ІІ. Мотиваційний етап

Вступне слово вчителя з елементами бесіди

    Життя сучасне поєднує в собі і серйозне, і комічне, і трагікомічне. Воно є справжнім театром, і кожний із нас прийшов у  нього, щоб зіграти певну роль. »Сцена ж мій кумир, театр є справжній храм для мене», – наголошував І.Карпенко-Карий.

       А для нас, чи є наша роль чи ролі храмом?

       Для чого ми прийшли в цей світ?

       Які ідеали ми в ньому сповідуємо?

       Як ми розуміємо дійсне і міфічне, тобто надумане?

    Спробуємо розібратися у драмі «Мартин Боруля», яка  була витворена автором. Чи тільки для створення комічних ситуацій, щоб захопити публіку, він вивів на сцену селянина, який так прагнув звання? Що ж з цього вийшло?

 

   Мета уроку – за допомогою пєси І.Карпенка-Карого «Мартин Боруля» пригадати жанри і ознаки драматичного твору, проаналізувати сюжетні елементи, визначити свою позицію щодо понять «честь», «гідність», «порядність».

 Літературний диктант (продовжити питання відповіддю)

1. І.Карпенко-Карий – батько…(української комедії та трагедії).

2. Кількість написаних пєс?(18)

3. Мати знала напамять пєсу І.Котляревського…(«Наталка Полтавка»)

4. Був особисто знайомий із російським класиком…(Львом Толстим)

5. Слова «Він був поліційним комісаром, та ось у його домі викрито тайну революційну друкарню, його вигнано з місця… Росія стратила поліційного пристава, Україна зискала Карпенка-Карого» належать…(І.Франку)

6.Хутір названий на честь… (першої дружини Надії Тарковської)

7. «Особисту свободу і незалежність» забезпечить…( розумна праця)

8. За жанром твір «Сто тисяч»…(трагікомедія)

9. «Хазяїн» – це…(сатирична комедія)

10. Жанр «Безталанної»…(соціально-психологічна драма)

11. Історична трагедія – це…(«Сава Чалий»)

12.Разом із сестрою та братами входив до театру…(«корифеїв»)

 

V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Робота з теоретико-літературними поняттями(запис до літературознавчого словника)

* Комедія – драматичний твір, у якому дійові особи зображуються у смішних ситуаціях, нещадно висміюються людські пороки та негативні соціально-побутові явища.

* Трагедія – драматичний твір, в основу якого покладено гострий конфлікт.

*Трагікомедія–

2. Історія створення твору. Дослідження учня-«літературознавця»

     Цілу низку п’єс написав із оповідей батька або з родинних переказів: «Батькова казка», «Підпанки», «Чумаки», «Розумний та дурень», «Наймичка», «Сто тисяч», «Безталанна» написані на основі розповідей, вражень сільських і власного спостереження життя. Це стосується і «Бурлаки», «Хазяїна», «Суєти», «Житейського моря», «Понад Дніпром».

     До цього переліку належить і «Мартин Боруля», твір, який започатковує ряд «серйозних комедій»  І.Тобілевича.

    Дружина Карпенка-Карого Софія Віталіївна Тобілевич у своїх записках «Життя І.Тобілевича(Карпенка-Карого)» розповідає про один прикрий епізод, що мав місце у біографії батька письменника – Карпа Адамовича. Якось він затіяв судову справу про визнання роду Тобілевичів дворянським. «Ця судова справа тягнулася десятки років і завдала батькові немало неспокою, гризоти і грошових витрат. І все, здається,  було вже зовсім готове, коли раптом хтось із писарів довідався, що в давніх паперах Тобілевич, а в нових Тобелевич, – і в дворянстві відмовили. Батько мало не заслаб із горя. Зібрав докупи всі права, герб, грамоту, зв’язав наглухо мотузком і заховав під самий спід скрині, щоб ніколи і не дивитися на них. А в домі ніхто ані одним словом не наважився натякнути на них, щоб не розтривожити батька. А через багато літ після цього, коли і без документів сини його повиходили у дворянство, коли давня залежність і бідність згадувалися як тяжкий сон, прочитав Іван батькові свою комедію. «Мартин Боруля», старий слухав, а врешті з німим докором погрозив синові пальцем, а в очах було повно сліз. У цій комедії він пізнав себе, своє колишнє горе», – пише Софія Віталіївна.

     Але автор ніколи не будував своїх п’єс на поодиноких фактах, які не мають соціальної ваги. В комедії «Мартин Боруля» узагальнено примітне явище, показано багатьох, хто доводив своє дворянство. Спеціальним указом від 31 грудня 1831року всі шляхтичі-чиншовики в Росії були зобов’язані подати документи, які підтверджували їхнє дворянське походження. Ті, що не подадуть відповідних документів, позбавлялися шляхетських прав і прирівнювалися у місті до міщан, у селі – до селян. Отже, будучи нащадками дворян, чиншовики не користувалися наданими дворянам привілеями. Саме тому у відповідні правові й законодавчі  інстанції від чиншовиків посипалися прохання, заяви, чолобитні з проханнями відновити їх рід у дворянстві. В тому потоці було й клопотання Карпа Адамовича Тобілевича. Цей факт послужив до написання  І. Карпенком-Карим комедії «Мартин Боруля».       

3. Композиційно-сюжетний аналіз твору

Опорний конспект

Жанр

Тема

Головна думка

Комедія в п’яти діях(за автором)

Трагікомедія

Бажання приниженого й обмеженого в правах третього стану багатого селянина Мартина Борулі перейти у стан вищий, дорівнятися до дворянства.

Прагнення Мартина Борулі вийти на дворянську лінію – спроба самозахисту «маленької людини» у несправедливому суспільстві.

Соціальна драма

 

 

                          

 

Сюжет драми

             

Експозиція

Знайомство з родиною Мартина Борулі.

Зав’язка

Домовленість Борулі із повіреним Трандалєвим про апеляцію щодо визнання Мартина дворянином.

Розвиток дії

Батькова наука синові, дочці Марисі.

Зустрічі Марисі з нареченим Миколою.

Відмова  Борулі сватам від Миколи.

Зневажливе ставлення економа  поміщика Красовського.

Повернення з міста Омелька, крадіжка коней і майна.

Приїзд жениха Націєвського, його втеча із заручин, помста Борулі.

Поміщик Красовський виганяє родину Мартина із села.

Кульмінація

Відмова у дворянстві.

Розвязка

Мартин Боруля спалює бумаги про дворянство.

Домашнє завдання

1.     Опрацювати матеріал підручника.

2. Підготувати цитатний план для характеристики героїв

3. Виконати самостійну роботу

Самостійна робота з української літератури

10 клас

«Мартин Боруля» Івана Карпенка-Карого

 

1. Якій події був несказанно радий Мартин Боруля на початку п’єси?

2. Через що Боруля посварився зі шляхтичем Красовським?

3. Ким працював син Борулі Степан?

4. За кого хотів видати заміж дочку Мартин Боруля?

5. За кого хотіла вийти заміж Марися?

6. Чому Мартин відмовив другові Гервасію, коли той прийшов сватати Марисю за свого сина?

7. Чи поділяли погляди Борулі його дружина та дочка?

8. Що сталося зі слугою Мартина Омельком у місті?

9. Чому «жених» Націєвський утік з дому Мартина?

10. Як учинив Мартин, коли дізнався, що «жених» утік?

11. Що сталося в родині Борулі після невдалого сватання?

12. Що відбувається наприкінці п’єси? Чи дали Борулі дворянство?

 

ЯКЩО ВИНИКНУТЬ ПИТАННЯ, ЗВЕРТАТИСЯ ЗА ТЕЛЕФОНОМ

 

0506037175    Миник Марія Адамівна

 

Дистанційне навчання 10-А

Українська мова

Урок № 27.  Правопис слів з ненаголошеними голосними

1.     Дайте відповідь на питання 1,2 на сторінці 51

2.     Виконайте вправу 78

3.     Доберіть спільнокореневі слова до слів з ненаголошеними голосними із вправи 77

4.     Складіть словниковий диктант (15-20 слів до теми «Ненаголошені голосні у коренях слів».

 

Урок № 28.  Стилі мовлення

1. Опрацювати (письмово) теоретичний матеріал підручника   сторінки   57-58 у конспект (якщо є матеріали з цієї теми,то продовжити,доповнити,не повторюючи вже записане).

2. Виконати вправи підручника  усно :№98, 99 ;  письмово: № 104,109

3.  Домашнє завдання:§7, виконати вправу №114 (письмово),

 

ЯКЩО ВИНИКНУТЬ ПИТАННЯ, ЗВЕРТАТИСЯ ЗА ТЕЛЕФОНОМ

 

0506037175    Миник Марія Адамівна

 

 

Дистанційне навчання 10-А

Українська мова

(термін виконання 01.12 - 06.12)

         Розвиток мовлення. Тема: письмовий твір у публіцистичному стилі на суспільно-етичну тему

         Сторінки 173,174 опрацювати теоретичний матеріал, виконати вправи 294, 296, написати твір на одну з тем:

         «Екологічна ситуація Донбасу»

         «Громадські екологічні організації»

         «Альтернативні види енергії»

                            Обсяг твору 1,5-2 сторінки

 

         Тема: правопис слів із спрощенням у групах приголосних

§7 опрацювати теоретичний матеріал, виконати вправи 104, 109

 

         Тема: правопис слів із подвоєнням і подовженням приголосних

§9 опрацювати теоретичний матеріал, виконати вправи 242,243

 

Українська література

(термін виконання 01.12 - 06.12)

Уроки 16-19

         Тема: Михайло Старицький. Біографія. Історико-пригодницька повість «Оборона Буші». Образи та символи твору

         Прочитати повість «Оборона Буші»

         Опрацювати сторінки 68-81

         Завдання на сторінках 77,78 (усно)

         Завдання на сторінках 82,83 (письмово)

 

 

Зарубіжна література

(термін виконання 01.12 - 06.12)

Уроки 16-19

         Тема: Життєвий і творчий шлях Чарльза Діккенса. «Пригоди Олівера Твіста». Гуманізм письменника, засудження жаги до наживи

         Прочитати роман «Пригоди Олівера Твіста

         Опрацювати теоретичний матеріал сторінки 44-53

         Дати  відповідь на питання на сторінці  53, 2-3 письмово

 

Уроки 20-22

Тема: Розвінчання «деромантизації» злочинного світу в романі. Діккенс – майстер іронії та сарказму

Опрацювати теоретичний матеріал на сторінках 53-60

Дати відповіді на питання на сторінках 62, 63, питання 1-2 письмово

 

 

Дистанційне навчання 10-А

Українська мова

 

         Тема: розвиток мовлення.  Письмовий докладний переказ тексту художнього стилю з творчим завданням

         Опрацюйте теоретичний матеріал на сторінці 169, вправа 291. Уважно прочитайте, напишіть докладний переказ тексту. Творче завдання :доповніть переказ роздумом про відповідальність кожного за свої вчинки (Творче завдання складає 1/3 частину переказу)

 

         Тема: правопис слів іншомовного походження

         §10, вправа 153, 155

 

         Тема: слово та його лексичне значення. Стилістично-нейтральна лексика. Емоційно й  експресивно забарвлені засоби, що надають мовленню стильового відтінку

         §12, вправа 182, 188, 191

 

         Тема: специфічно побутова лексика. Просторічні слова. Редагування тексту

         §11, вправа 166, 168, 175. Відредагуйте текст вправа 177

 

Українська література

 

         Тема: Б. Грінченко. Біографія. Утвердження прагнення людини до любові, добра в оповіданні «Каторжна»

         Прочитати оповідання, опрацювати теоретичний матеріал на сторінках 84-91, дати відповідь на питання на сторінці 92 усно.  «Домашнє завдання» №1 письмово на сторінці 92

 

 

         Тема: Іван Франко. Біографія. Лірика збірок «З вершин і низин», «Зів’яле листя»

         Опрацювати теоретичний матеріал на сторінках 101-109, 113-122. Вивчити напам’ять вірш «Чого являєшся мені у сні…»

 

         Тема: «Декадент» - поетичне кредо Франка. Вірш-заклик «Розвивайся ти, високий дубе»

         Опрацюйте теоретичний матеріал на сторінках 122-127. Дайте усну відповідь на питання 4-10 зі сторінки 141

 

         Тема: поема «Мойсей» - одна з вершин творчості Івана Франка. Пролог до поеми «Мойсей» - заповіт Франка українському народу

         Опрацюйте теоретичний матеріал на сторінках 129-133, дайте відповідь на питання 1-3 сторінки 141(письмово). Вивчіть уривок з прологу до поеми «Мойсей»

 

         Тема: РМ. Твір за творчістю І. Франка.

         Теми для творів:

         - Мотиви лірики І. Франка;

         - Мої роздуми над поемою Івана Франка «Мойсей»;

         - Думки та почуття, викликані творами збірки Івана Франка «Зів’яле листя» ( обсяг твору 2-3 сторінки)

 

Зарубіжна література

 

         Тема: Ф. Достоєвський. Біографія. «Злочин і кара», проблематика твору. Філософські, соціальні, психологічні й морально-етичні ідеї роману

         Прочитати твір «Злочин і кара». Опрацювати теоретичний матеріал  сторінки 63-70. Дати усну відповідь на питання сторінки 70

 

         Тема: Еволюція образу Раскольникова. Розкриття складності й суперечності духовного світу людини. Ствердження християнських цінностей у творі

         Опрацювати теоретичний матеріал сторінки 71-78. Дати усну відповідь на питання 1-11 сторінки 78.

 

         Тема: контрольний твір-роздум за романами  Ч. Діккенса і Ф. Достоєвського

         Теми для творів:

         - Засудження жаги до наживи та бездуховності суспільства в романі Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»

         - Розкриття складності й суперечності духовного світу людини в романі Достоєвського «Злочин і кара»

         - Ствердження християнських цінностей людини в романі Достоєвського «Злочин і кара»